Kolacja.. jeść czy nie jeść ?

Z obawy przed nadmiernymi kilogramami wielu z nas rezygnuje ze spożywania kolacji, obawiając się, że kalorie dostarczone wieczorem nie zostaną spalone przez organizm i odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Nic bardziej mylnego! – Kiedy nie dostarczamy naszemu organizmowi żywności przez dłuższy czas, przechodzi on w tryb oszczędzania – nie wykorzystuje dostarczanej mu wcześniej energii, a wręcz przeciwnie – oszczędza ją.

Gdy mówimy o zdrowym odżywianiu nie możemy zapominać o kolacji. Wykluczając ją z diety, zamiast zmniejszać ilość dostarczanych naszemu ciału kalorii, w rzeczywistości prowadzimy do nadmiernego ich odkładania. Pominięcie ostatniego posiłku prowadzi także do spowolnienia metabolizmu – czy nie lepiej więc zadbać o to, by nasz organizm spalał tłuszcz również w nocy?

Jaka powinna być kolacja idealna?

Bardzo trudno jest wskazać rozwiązanie idealne dla wszystkich. – Każdy organizm inaczej funkcjonuje i powinien być indywidualnie traktowany. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty, który ułoży nam spersonalizowaną dietę opierającą się na indywidualnie dopasowanych ilościach węglowodanów, tłuszczów czy białek. Ich zawartość w naszych posiłkach jest ściśle uzależniona od tego, jak organizm reaguje podczas procesu odchudzania. Jednak są pewne założenia, które powinna spełniać kolacja każdego – przede wszystkim powinna być sycąca, a przy tym lekkostrawna. Po intensywnie spędzonym dniu i satysfakcjonującym treningu należy naładować baterie i dostarczyć naszemu organizmowi składników odżywczych potrzebnych do procesu regeneracji, unikajmy jednak tłustych i ciężkich potraw.

Na kolację wybierz białko

Kolacja białkowa to najlepsze rozwiązanie – ma ona pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną i pomaga w procesie odchudzania. – Białko nie stymuluje wydzielania insuliny, a więc tłuszcz nie odkłada się. Co więcej, białko uaktywnia hormon wzrostu, który ma istotny wpływ w spalaniu tkanki tłuszczowej. – Dobrym pomysłem na kolację są chude mięso, ryby, jajka, ser biały czy koktajle proteinowe. Te składniki z pewnością usprawnią metabolizm i wspomogą proces regeneracji .

Najlepsza pora na ostatni posiłek

W społeczeństwie panuje wiele mitów dotyczących idealnej pory spożywania kolacji. Najpopularniejszym z nich jest przekonanie, że ostatni posiłek powinniśmy zjeść o godzinie 18:00. Wprost przeciwnie! Pora ostatniego posiłku powinna być dostosowana do naszego trybu życia. – Optymalnym rozwiązaniem jest zjedzenie ostatniego posiłku około 2-3 godziny przed snem, by nie obciążać żołądka w nocy. Kolacja powinna być możliwie jak najbardziej zdrowa i lekka oraz nie być bardzo obfita – dzięki temu unikniemy problemów z zaśnięciem i niespokojnym snem, a metabolizm nie będzie musiał pracować nad trawieniem ciężkostrawnej kolacji.

Kolacja, podobnie jak obiad i śniadanie, jest ważnym posiłkiem dla naszego organizmu i nie powinniśmy rezygnować z jej spożywania. Gdy jest odpowiednio dobrana do potrzeb naszego organizmu pozytywnie wpływa na jego funkcjonowanie i usprawnia proces odchudzania, a jej pominięcie może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu i sylwetce.