Jak skutecznie odpocząć?

Nie każda forma wypoczynku realnie przynosi nam regenerację ciała i umysłu. Okazuje się, że dobry relaks musi spełniać pewne warunki, żeby naprawdę przyniósł korzyści. Krótki poradnik, mówiący o tym, jak skutecznie odpocząć, podpowie nam dobre rozwiązania!

Odpoczynek nie powinien być w naszym życiu pozostawiany przypadkowi, bowiem dla naszego zdrowia ma równie wielkie znaczenie jak odżywianie czy praca. Najpopularniejszą formą pozornego odpoczynku wśród dorosłych jest bezczynne leżenie na kanapie i oglądanie telewizji. Tylko dlaczego często wcale nie czujemy się po tym lepiej?

Każdy odpoczywa inaczej

Odpoczynek jest kwestią indywidualną, dobór odpowiedniej formy wypoczywania zależy m.in. od rodzaju pracy, jaką wykonujemy. Jeśli spędzamy bardzo dużo czasu przed komputerem, w czasie wolnym warto unikać ekranów – tabletu czy telefonu. W tym czasie najlepiej podjąć się aktywności fizycznej – pójść na spacer albo do fitness clubu. Można też oczywiście poćwiczyć w domu. Ważne, by uczciwie sprawdzić, jaka forma relaksu jest w naszym przypadku najbardziej skuteczna, (czyli dzięki niej czujemy się wypoczęci, a nie jeszcze bardziej zmęczeni) i regularnie ją stosować.

Zaplanuj odpoczynek

Warto poświęcić chwilę na przemyślenie tego, jaka forma relaksu będzie dla nas najkorzystniejsza oraz jak się do niej przygotować. Jeśli planujemy wieczorną kolację z najbliższymi, to dobrze będzie znacznie wcześniej zadbać o zakupy, bowiem nerwy, związane z organizacją na ostatnią chwilę, mogą skutecznie zepsuć nam czas relaksu. Zastanówmy się także, ile czasu będziemy potrzebowali, aby wrócić do pełni sił. Efektywny relaks nie musi trwać cały dzień. Dobierzmy odpowiednią ilość odpoczynku proporcjonalnie do czasu i natężenia pracy.

Wybierz odpowiednie miejsce

Wybierzmy miejsce, które faktycznie sprzyja relaksowi, zarówno dla ciała jak i dla umysłu. Koncert czy impreza w klubie są miłymi rozrywkami, ale na pewno nie dodadzą nam sił. Warto wybrać miejsce spokojne i ciche. To może być nasze własne mieszkanie: zwróćmy jednak uwagę, czy panuje w nim porządek i czy jest dobrze wywietrzone. Okazuje się, że takie szczegóły mają znaczenie dla efektywności odpoczynku: badania mówią o tym, że bałagan sprzyja wzrostowi kortyzolu, czyli hormonu stresu.[1] Najlepiej jednak wybrać się na świeże powietrze. Zwiększony dostęp do tlenu z pewnością ożywi nasz umysł i pobudzi ciało do regeneracji.

Wyjazd? Dlaczego nie!

Każdy z nas zasługuje na krótkie wakacje. Warto nagrodzić się za wysiłek nawet 1-dniowym wyjazdem, tak abyśmy myślami oderwali się od spraw codziennych i nieco zmienili otoczenie. Dobrym pomysłem jest także zwiększenie kontaktu ze zwierzętami. Nie od dziś wiadomo, że zooterapia ma zbawienny wpływ na samopoczucie człowieka.

Odpowiednie nastawienie kluczem do sukcesu

Dobry odpoczynek zaczyna się w głowie. Nawet najpiękniejsze otoczenie nie zrelaksuje nas, jeśli nasze myśli wciąż będą krążyły wokół problemów. Trzeba więc przyłożyć szczególną wagę do tego, by oderwać się od codzienności i zaprogramować swoje myślenie na relaks. Spirala negatywnych myśli nie pozwoli nam na rozluźnienie, a w odpoczynku chodzi przecież o to, żeby poczuć się lepiej.

Efektywny odpoczynek jest możliwy w każdych warunkach życiowych, ważne jednak, żeby odpowiednio się do niego przygotować i być świadomym tego, że każdemu z nas się on należy. Zaplanujmy więc czas wolny, tak aby dodał nam sił do realizacji przyszłych wyzwań.


[1]     Badania opisane w artykule „Minimalizm w domu dobry na zdrowie?” na stronie: http://stressfree.pl. Badania pochodzą z książki „Life at Home in the Twenty-First Century: 32 Families Open Their Doors”.