Jak wytrwać w postanowieniach ?

Początek nowego roku wielu z nas skłania do stworzenia listy noworocznych postanowień. Ile pięknych noworocznych postanowień nie przetrwa nawet do wiosny? Co decyduje o sukcesie w ich realizacji? Jak ustrzec się „słomianego zapału”? Nadszedł czas na kilka cennych wskazówek, dzięki którym Twoje zamierzenia będą łatwiejsze do wykonania.

Bądź konsekwentny.

Więcej ruchu, zdrowe nawyki żywieniowe, a może redukcja 10 kg? Odchudzanie to od lat jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Ty także już nie raz zapisywałeś ten punkt w swoim planie na nadchodzący rok, ale do tej pory nie udało Ci się wcielić go w życie? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Może Twoje nastawienie było nieodpowiednie, byłeś niekonsekwentny albo wciąż zasłaniałeś się nowymi wymówkami? W 2019 musisz zrozumieć, że nadszedł Twój czas i wszystko może się udać! Nowa sylwetka, dobre samopoczucie, poprawa zdrowia – pomyśl tylko, ile korzyści przyniesie ta zmiana. Warto więc o to walczyć z zaangażowaniem. Ważne, aby być konsekwentnym i nie poddawać się, nawet jeśli po drodze przydadzą się niepowodzenia.

Ustal priorytety

Lista postanowień nie powinna być długa, ale za to maksymalnie konkretna i klarowna. Jeśli brakuje Ci pewności, czy postanowienie jest dla Ciebie istotne, lepiej od razu z niego zrezygnować. Szkoda marnować energię na kwestie, które budzą wątpliwości. Należy dołożyć starań, aby postanowienia były wolne od niedomówień. Dzięki temu trudniej będzie o ewentualne „wymówki”. Zamiast planować np. wizytę na basenie raz w tygodniu, lepiej od razu ustalić dzień i porę pływania, np. na wtorkowy wieczór (w każdym tygodniu Nowego Roku).

Postanowienia? Jestem na TAK

Ważne, aby Twoje postanowienia nie były sformułowane negatywnie, czyli przy użyciu zaprzeczeń, np. „koniec z jedzeniem słodyczy” lub „w nadchodzącym roku nie będę jeść fast food’ów”. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zapis: „będę się zdrowo odżywiać, będę jeść wyłącznie zdrowe produkty”.

Nasz mózg chętnie pomija zaprzeczenia i koncentruje się na pozostałych słowach. W przytoczonych nieprawidłowych przykładach podświadomie odbierze komunikaty jako: „jedzenie słodyczy” i „w nadchodzącym roku jeść fast foody”. Tak samo zresztą rzecz się ma, jeśli chcemy kogoś do czegoś przekonać. Lepszy skutek odniesie komunikat: „zrób to”, (np. „umyj naczynia”) niż: „nie rób czegoś” (np. „nie zostawiaj po sobie brudnych naczyń”).

Zobacz to!

Wizualizacja to rewelacyjny sposób na zbliżenie się do realizacji celów. Jest wykorzystywana w wielu dziedzinach, np. w profilaktyce stresu. Zasada jest tu prosta. Należy wyobrazić sobie realizację swojego planu czy marzenia, najlepiej nie szczędząc w tej wizji detali. To kolejny krok „przekonywania” umysłu o tym, jaki wysoki priorytet ma dla nas dana kwestia.

Warto, aby podczas wizualizacji zapewnić sobie komfortowe warunki, czyli brak niechcianych bodźców z zewnątrz. Udana wizualizacja to taka, w której w wyobraźni widzimy siebie podczas realizacji postanowienia krok po kroku, aż do osiągnięcia pełnego sukcesu. Na tym ostatnim odcinku wizualizacji warto chwilę pozostać i odpowiedzieć sobie na pytania: „Jakie będzie moje samopoczucie, kiedy już osiągnę cel?”, „Jak będzie wyglądała moja twarz: promiennie i z uśmiechem, czy będzie pełna powagi i dumy?”, „Co się dla mnie zmieni, kiedy mi się uda?”. Pamiętaj o tych miłych uczuciach – pomogą Ci wytrwać w Twoich postanowieniach!

Nie odkładaj tych samych postanowień na kolejny rok. Najlepszy dzień na zmiany to dziś. Pamiętaj: dziś może być pierwszym dniem Twojego nowego życia.