Woda w Twoim organizmie – rola i działanie

Organizm człowieka składa się w ok. 70% z wody, jest to składnik niezbędny do życia. Jakie funkcje woda spełnia w ludzkim ciele?

Woda bierze udział w większości nieustannych zmian, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Jeśli jej brakuje, wszystkie procesy życiowe zaczynają szwankować. Ma to wpływ zarówno na nasz wygląd zewnętrzny, jak i na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Odwodnienie jest dla każdego z nas śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Jak działa woda?

Woda uczestniczy w każdym procesie zachodzącym w ciele. Nawet tak niewinna czynność, jaką jest mruganie, sprawia, że tracimy wodę, bo oko potrzebuje jej, by nawilżyć gałkę. Od niej zależy także stan krwi: jeśli ta będzie zbyt gęsta, to transportowane przez nią witaminy czy hormony mogą mieć duży problem z dotarciem do właściwych organów i w związku z tym cały organizm nie zostanie odpowiednio odżywiony. Woda ma także niebagatelny wpływ na nasz układ trawienny: najpierw rozpuszcza pokarm, a potem pomaga jelitom w transportowaniu go dalej, aż do wydalenia. Woda stanowi też środowisko, w którym tworzone są produkty przemiany materii. Jeśli jest jej za mało, dochodzi do magazynowania toksyn, co może stanowić bezpośrednią przyczynę zagrożenia życia.

Należy także wspomnieć, że woda uczestniczy w regulacji temperatury ciała (przez pocenie) oraz ciśnienia. Wszystkie procesy biochemiczne nie mogą dojść do skutku bez jej udziału. Pełni także funkcje ochronne: zarówno mózg, jak i płód dziecka korzystają z wodnego buforu.

Jak zadbać o odpowiednią ilość wody?

Człowiek niestety nie ma umiejętności długofalowego magazynowania wody. Tracimy ją w postaci moczu, ale także przez skórę – pocąc się, a nawet przez łzy. Im  cieplej i im bardziej jesteśmy zdenerwowani, tym szybciej dochodzi do tego procesu, dlatego braki trzeba stale uzupełniać. O tym, ile każdy powinien wypijać, decyduje tryb życia, klimat w którym się znajdujemy i jeszcze kilka czynników. Ogólnie przyjmuje się jednak, że dorosły, zdrowy człowiek powinien pić od 2,5 do 3 litrów wody dziennie. Nie wlicza się w to pokarmów, które w swoim składzie również ją zawierają. Osoby na diecie redukcyjnej powinny pić jej jeszcze więcej, bo dobre nawodnienie jest gwarantem sprawnego odchudzania. Aby zmniejszyć ryzyko odwodnienia, powinniśmy zawsze mieć przy sobie coś do picia. Najrozsądniej jest pić niewielkimi łykami co kilka chwil. Należy pamiętać, żeby nie dopuszczać do uczucia pragnienia, bo jest to już sygnał odwodnienia organizmu.

Bez wody nie ma dla człowieka możliwości rozwoju, ani przeżycia. O ile bez jedzenia człowiek potrafi przetrwać nawet miesiąc, o tyle utrata zaledwie 20% wody to pewna śmierć. Jej odpowiednia ilość to bezwzględny warunek do naszego sprawnego funkcjonowania na co dzień, dlatego tak ważne jest, aby dbać o odpowiedni poziom wody w organizmie.

Jak nawodnić organizm?

Dobre nawodnienie jest kwestią kluczową dla naszego zdrowia i odchudzania. Woda jest środowiskiem, w jakim zachodzą wszelkie procesy chemiczne w naszym organizmie, jej niedobory są więc dla nas bardzo szkodliwe. Jak skutecznie walczyć o  dobry poziom wody w ciele?

Człowiek składa się z niej w ok. 70%, ale jej poziom w naszym organizmie ciągle ulega zmniejszeniu, dlatego świadomie musimy dbać o stałe uzupełnianie go. Jeśli cierpimy z powodu suchej skóry, spowolnionego metabolizmu lub senności, to znak, że jesteśmy permanentnie odwodnieni.

Pij wodę

Ta, wydawałoby się, banalna porada ma jednak głęboki sens. Na co dzień bowiem zapominamy o  regularnym piciu. Najlepiej zawsze mieć przy sobie butelkę wody niegazowanej średniomineralizowanej. Dobre nawodnienie wpłynie bowiem na przyspieszony metabolizm i doda nam energii.

Ogranicz sól

Przy wzmożonym piciu należy bezwzględnie zminimalizować spożycie soli w potrawach, ponieważ jej główną właściwością jest zatrzymywanie wody w organizmie. Takie zatrzymane w tkankach płyny nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Wręcz przeciwnie, sprawiają, że jesteśmy ospali oraz czujemy się opuchnięci i ciężcy. Woda, aby mogła spełniać swoją oczyszczającą funkcję, musi być regularnie wydalana i uzupełniana. Warto więc rozważyć ograniczenie lub całkowitą rezygnację z soli w swojej codziennej diecie.

Sięgnij po izotoniki

Napoje izotoniczne mają za zadanie uzupełnić poziom wody i utraconych elektrolitów. Sprawdzą się jako doskonałe nawodnienie dla sportowców, dla których sama woda to nieco za mało. Izotonikimożna przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy do wody mineralnej dodać szczyptę soli himalajskiej, 2 łyżki miodu i sok z połówki cytryny. Wspaniały smak i działanie prozdrowotne gwarantowane!

Zmniejsz spożycie kawy

Kawa działa moczopędnie i pobudzająco, czym wpływa na wzmożoną utratę wody. Poza tym w przeciwieństwie do wody – jest płynem ujemnym. Może to spowodować spowolnienie metabolizmu, dlatego osobom odchudzającym się polecam ograniczenie tego energetyzującego napoju na rzecz picia wody niegazowanej.

Jedz owoce i warzywa, które zawierają wodę

Nie tylko w samych napojach, ale także w jedzeniu odnajdziemy życiodajną wodę. W diecie nawadniającej warto zwrócić swoją uwagę na produkty w znacznej mierze złożone z wody. Sprawdzi się tu doskonale arbuz albo zielony ogórek. Z obu można przyrządzić pyszną i skutecznie nawadniającą sałatkę.

Odpowiednia ilość wody w organizmie to gwarant dobrego samopoczucia i przynoszącego zadowalające efekty odchudzania. Pamiętajmy o tych kilku zasadach w życiu codziennym, a przez cały czas będziemy mogli cieszyć się zdrowiem, piękną cerą i dobrą sylwetką!