Co spowalnia metabolizm?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób walczących z nadwagą. Wpływ na proces trawienia pokarmu ma wiele czynników – również takich, na które mamy wpływ i dzięki odpowiednim działaniom możemy znacząco przyspieszyć naszą przemianę materii. Co kryje się pod nazwą metabolizm, jakie czynniki go spowalniają i jak temu zaradzić?

Bez dobrze funkcjonującego metabolizmu bardzo ciężko o widoczne efekty w odchudzaniu. W związku z tym bardzo często możemy spotkać się ze spadkiem motywacji i siły do działania u osób odchudzających się, ponieważ przez spowolniony metabolizm ich wysiłek „idzie na marne”. Jak się okazuje szybkość tego procesu zależy od indywidualnych predyspozycji, jednak istnieje kilka naturalnych sposobów, które sprawią, że nasza przemiana materii przyspieszy.

Metabolizm – co to takiego?

Metabolizm to inaczej reakcje biochemiczne zachodzące w naszym ciele, które umożliwiają życie komórek i funkcjonowanie organizmu. Na proces ten składa się kilka czynników. CPM, czyli całkowita przemiana materii to łączna wartość przemian energetycznych w organizmie. Składa się na nią PPM – podstawowa przemiana materii, czyli liczba kalorii potrzebna naszemu organizmowi do przeżycia, a także PPPM, inaczej ponadpodstawowa przemiana materii − energia potrzebna nam do wykonywania codziennych zajęć, pracy fizycznej czy trawienia pokarmu. Możemy wyróżnić dwa podstawowe zadania wynikające z tych procesów metabolicznych – pozyskiwanie energii pochodzącej z pożywienia, a także dostarczanie prekursorów do wytwarzania makrocząsteczek, np. aminokwasów do budowy białek. Intensywność przemiany materii zależy od wielu różnych czynników, naszej masy i budowy ciała, gospodarki hormonalnej czy naszego stylu życia. Co może jednak wpłynąć na jego spowolnienie?

Stres

Jednym z czynników wpływających na spowolnienie metabolizmu jest stres. Jego nadmiar może spowodować wysoki poziom kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny, pod wpływem których nasza przemiana materii znacząco zwalnia. Organizm po stresogennej sytuacji uspokaja się powoli, niekiedy może to trwać nawet kilka dni. W takich sytuacjach zwiększa się także zapotrzebowanie na glukozę, której poziom we krwi staje się wyższy, co może doprowadzić do zaburzenia wagi.

Tłuszcze trans

Tłuszcze możemy podzielić na dwa rodzaje: naturalnie występujące tłuszcze oraz tłuszcze przemysłowe, które powszechnie uważane są za szkodliwe. Te drugie powstają w wyniku utwardzenia olejów roślinnych w procesie obróbki termicznej. Możemy znaleźć je w produktach z długą datą przydatności, margarynach, a także w przetworzonych słodyczach. Sprzyjają zwiększeniu masy ciała i tkanki tłuszczowej, a także mogą wpłynąć na spowolnienie naszego metabolizmu. Należy więc unikać produktów, w składach których znajdziemy tłuszcze częściowo utwardzone, tłuszcze uwodornione czy utwardzone.

Brak snu

Prawie każdy niewypoczęty organizm za wszelką cenę będzie próbował oszczędzić energię, a jednym ze sposobów jej zaoszczędzenia jest spowolnienie metabolizmu, poprzez zaburzenie wydzielania hormonów głodu i sytości. Jeżeli niedobory snu są częste, wspomniane zaburzenia mogą się utrwalić. Warto wspomnieć także o tym, że kiedy jesteśmy niewyspani nasze mechanizmy samokontroli słabną i o wiele łatwiej jest nam ulec jedzeniowej pokusie.