Co spowalnia odchudzanie ?

Niezmiennie na swojej drodze spotykamy osoby, które nie są zadowolone ze swojej sylwetki. Większość z nich chce schudnąć, ale zupełnie nie wie, jak to zrobić.  Często jedynym założeniem jest jak najszybszy spadek wagi, bez względu na szkodliwość takiego działania. Musimy pamiętać, by cele, jakie sobie wyznaczamy były realne do spełnienia bez narażania naszego organizmu na niebezpieczeństwo. Jakie błędy najczęściej popełniają osoby odchudzające się „na własną rękę”?   

Nierealne cele

Bądź realistą i nie wyznaczaj sobie celów niemożliwych do spełnienia. Jeżeli chcesz schudnąć musisz wprowadzić w życie szereg zmian, które doprowadzą Cię do upragnionego celu. Pamiętaj o zasadzie małych kroków – wprowadzaj te zmiany stopniowo i regularnie, zacznij od jedzenia posiłków o regularnych porach. Daj sobie czas, by osiągnąć sukces, nie wszystko przyjdzie od razu. Będziesz potrzebować „chwili” na to, by Twój organizm przyzwyczaił się do zmian.

Nieodpowiednia dieta

Zbliżające się wakacje, ważna uroczystość czy zmiana pracy – istnieje wiele okazji podczas których chcemy dobrze się czuć i wyglądać. Chcąc szybko zrzucić kilka kilogramów sięgamy po tzw. diety cud czy głodówki. Nie traktujmy naszego organizmu w ten sposób! Taki styl odżywiania nie tylko sprawi, że wyniszczymy nasz organizm, ale także spowoduje, że kilogramy wrócą do nas w zdwojonym tempie. Zamiast tego wprowadźmy zdrowe nawyki żywieniowe, które zostaną z nami na stałe.

Brak śniadania

Bardzo często poranne zabieganie sprawia, że brakuje nam czasu na śniadanie. Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że omijanie tego posiłku może spowodować spadek naszej energii oraz senność. Niedostarczenie organizmowi potrzebnej mu na cały dzień energii spowoduje, że nasz metabolizm zwolni, a wieczorem poczujemy „wilczy” apetyt i zjemy o wiele więcej.

Unikanie ruchu

Aktywność fizyczna stanowi nieodłączny element ważnej w odchudzaniu kompleksowości. Nawet najprostsze ćwiczenia dodadzą nam energii do działania, a nasz nastrój znacznie się polepszy. Należy jednak pamiętać, że trening powinien być dostosowany do naszej formy, aby nie przeciążał naszego ciała. Źle dobrany czy zbyt wymagający trening może skutecznie nas zniechęcić albo doprowadzić do poważnej kontuzji – dlatego warto skonsultować go ze specjalistą. Ruch w połączeniu ze zdrowym odżywianiem sprawi, ze nasze marzenia o smukłej sylwetce i zdrowym ciele staną się łatwiejsze do spełnienia.

Negatywne nastawienie

Nie mamy co się oszukiwać – podczas całego procesu odchudzania mogą towarzyszyć nam nie tylko chwile euforii, ale także momenty zwątpienia. Zawsze powinniśmy być przygotowani na kryzys, jednak nie możemy zniechęcać się od samego początku. Nie możemy traktować diety jako przymusu czy kary. Jeżeli podejmujemy jakieś działania powinniśmy wierzyć, że nam się uda − dzięki temu zyskamy odpowiednią motywację na początek. Nie zniechęcaj się niewielkimi potknięciami, walcz dalej i spełniaj swoje marzenia.

Proces odchudzania będzie wymagał od nas dużej ilości siły i samozaparcia, jednak najważniejsze jest to, by do wszystkich podejmowanych działań podchodzić z rozwagą i rozsądkiem. Czasami niektóre rozwiązania, które w założeniu mają nam pomóc, przynoszą odwrotne działania. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami mądrego odchudzania i systematycznie wdrażać je w życie.