Nadwaga – dlaczego warto ją pokonać?

Nadwaga – dlaczego warto ją  pokonać ?

Jeżeli zauważasz, że Twoja waga wzrosła, jesteś niezadowolony ze swojego wyglądu, a ponadto odczuwasz wyraźny spadek kondycji i radości z życia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na nadwagę. Czym ona jest? Jakie problemy generuje? W jaki sposób z nią walczyć? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Nadwaga to…

Mówiąc prosto, nadwaga to nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, objawiający się zbyt wysoką, przekraczającą normę wagą. Taki stan rzeczy skutkuje spadkiem kondycji, pogorszeniem stanu zdrowia, a nawet ograniczeniem możliwości poruszania się. Aby określić, czy waga danej osoby jest prawidłowa, używa się różnorodnych obliczeń. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. kalkulator BMI, czyli Body Mass Index, który bierze pod uwagę stosunek wzrostu do masy ciała. Niestety, w wielu przypadkach ta metoda jest zawodna, ponieważ nie uwzględnia różnicy pomiędzy wagą tłuszczu, a wagą mięśni, które są cięższe. Innym popularnym i bardziej precyzyjnym narzędziem do określania poziomu otyłości jest mierzenie zawartości tkanki tłuszczowej wewnątrz organizmu. Aby to zrobić, dokonuje się pomiaru grubości fałdu skórnego w określonych miejscach ciała, a następnie porównuje wynik z tabelą normy, uwzględniając przy tym takie czynniki jak wiek oraz płeć.

przyczyna wielu problemów zdrowotnych

Nadwaga to przede wszystkim problem zdrowotny. Nieleczona nadwaga może być przyczyną rozwoju różnorodnych chorób, takich jak:

  • cukrzyca typu 2,
  • miażdżyca,
  • choroby zwyrodnieniowe kości,
  • bezdech senny.


Warto również wspomnieć, że nadwaga powoduje szereg problemów natury psychologicznej. Osoby, które cierpią z powodu nadwagi, odczuwają wyraźny spadek pewności siebie, mierzą się z brakiem akceptacji wśród otaczających je osób, a nawet z trudnościami w znalezieniu zatrudnienia.

…choroba cywilizacyjna

Liczba osób z nadwagą  z roku na rok rośnie. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale wszystkich obywateli krajów wysoko rozwiniętych. Światowa Organizacja Zdrowia określa nadwagę mianem choroby cywilizacyjnej i wskazuje, że istotną kwestią w rozwiązaniu tego stanu rzeczy jest profilaktyka oraz edukacja konsumencka. Organizacje takie jak WHO włączają się w promocję zdrowego stylu życia, spożywania ekologicznej, nieprzetworzonej żywności oraz aktywności fizycznej.

…choroba, którą możesz pokonać!

Nadwaga, mimo że jest niebezpieczną chorobą, która może powodować rozliczne komplikacje zdrowotne, nie jest problemem, z którym nie da się walczyć. Istnieje wiele metod redukcji tkanki tłuszczowej, jednak wierzymy, że działanie kompleksowe pozwala na osiągnięcie najlepszych wyników – spadek wagi, wzrost odporności oraz trwałą poprawę wyglądu.