W oczekiwaniu na wiosnę nie daj się chandrze!

Zimowa aura , krótkie dni – to wszystko sprawia, że im bliżej wiosny tym bardziej czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni i brakuje nam energii. Często dopada nas senność, mamy problemy z koncentracją lub nachodzi nas nagła ochota na słodycze. Wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy wiosny i lata. Co zrobić, by dotrwać do tego czasu i nie popaść w – przygnębienie?

Odpowiednio się odżywiaj

To, jak się odżywiamy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli chcemy czuć się dobrze i tryskać energią w nawet najzimniejsze dni musimy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Zimą chętniej sięgamy po węglowodany, które są nam potrzebne, ale ich nadmiar może skutkować dodatkowymi kilogramami – dlatego warto zachować umiar i kontrolować ich ilość w naszym jadłospisie. W zimowej diecie nie powinniśmy również zapomnieć o pikantnych przyprawach, które są polecane dla osób walczących z nadwagą. Dzięki zawartości kapsaicyny powodują wzrost temperatury ciała i pobudzają trawienie dzięki czemu szybciej spalamy kalorie. Układając swój jadłospis warto udać się do specjalisty, który dobierze dietę odpowiednią do naszych potrzeb.

Bądź aktywny fizycznie

Latem dużo chętniej uprawiamy sport – biegamy, gramy w gry zespołowe i ćwiczymy na świeżym powietrzu. Sytuacja zmienia się zimą. Często tracimy motywację i zaszywamy się pod kocem – to duży błąd ponieważ ruch sprawia, że czujemy się dobrze nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Zadbajmy o swoje samopoczucie i znajdźmy ulubione aktywności fizyczne, które możemy uprawiać również w te chłodniejsze dni. Ćwiczyć możemy również w domu – dlatego nie rezygnuj z aktywności fizycznej i ruszaj się jak najwięcej.

Regularny sen to podstawa

Postaraj się, aby pory zasypiania i pobudki były regularne, i śpij około 8 godzin dziennie, aby Twój organizm miał czas na regenerację i odpoczynek. Odpowiednia ilość snu sprawia, że układ odpornościowy lepiej radzi sobie z ewentualnymi bakteriami i wirusami a zdrowy odpoczynek to często najlepszy sposób na stres. Nie śpij jednak zbyt długo, ponieważ przyczynia się to do wzrostu poziomu melatoniny we krwi, co z kolei może wywołać poczucie przygnębienia.

Zadbaj o siebie

Zima to trudny czas dla naszego organizmu oraz ciała. Dbajmy o nie i raz w tygodniu poświęcajmy czas tylko dla siebie. Zorganizujmy domowe SPA podczas którego wyciszymy się i zregenerujemy. Dobrym rozwiązaniem jest relaksująca kąpiel z aromatycznymi olejkami lub zapachowymi świecami lub dobra książka czy ulubiony film, które z pewnością poprawią nam nastrój.