Czym są wolne rodniki?

Trening, jako ponadprzeciętny wysiłek dla organizmu, sprzyja produkcji wolnych rodników – czy to prawda? Jakie w takim razie konsekwencje ma to dla zdrowia? Przeczytaj i bądź świadomy!

Zdawać by się mogło, że sport przynosi nam wyłącznie korzyści. Okazuje się jednak, że podczas jego regularnego uprawiania fundujemy swojemu organizmowi dodatkowe zagrożenia. Czy tak jest w rzeczywistości? Jak wspomagać swoje zdrowie podczas wysiłku fizycznego?

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki to cząsteczki chemiczne, posiadające w swojej budowie tylko jeden elektron. Powstają podczas procesów tlenowych, które nieustannie zachodzą w naszym organizmie. W niezbyt wysokim stężeniu nie są niebezpieczne, bo antyutleniacze w procesie obronnym działają na zasadzie parowania wolnych rodników, tym samym unieszkodliwiając je. Jeśli jednak tak się nie stanie, utleniacze, aby zyskać drugi elektron, atakują i niszczą tkanki ustroju lub inne substancje chemiczne przyjazne naszemu organizmowi, np. nienasycone kwasy tłuszczowe. Uszkodzenia te mogą być początkiem poważnych zmian chorobowych: od szybszego starzenia się, przez rozwój miażdżycy, aż po zachorowania na nowotwory.

Jak trening wpływa na ilość wolnych rodników?

Podczas treningu nasze ciało przyspiesza wszystkie procesy chemiczne, w tym także utlenianie komórkowe. Prowadzi to do wzmożonej produkcji wolnych rodników jako produktów tego utleniania. Większa ilość utleniaczy w organizmie prowadzi do znacznie zwiększonego ryzyka zachorowania, dlatego przy uprawianiu sportu trzeba szczególnie zadbać o swoje zdrowie, aby aktywność fizyczna nam nie zaszkodziła. Wspomóc nas w tym może regularne suplementowanie się preparatami witaminowymi. To zniweluje szkodliwe działanie sportu na nasz organizm, a my będziemy mogli się cieszyć tylko jego korzyściami – poprawą kondycji i sylwetki.

Jak można wspierać swój organizm?

Sport, aby był bezpieczny, musi być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem organizmu. Obrona przez wolnymi rodnikami nie będzie wystarczająco silna, jeśli nie zadbamy o dietę ją wspierającą. Przy odchudzaniu ma to szczególne znaczenie, bowiem proces redukcji wagi sprzyja tzw. wyjaławianiu organizmu. Wraz ze spadkiem wagi maleje także zasobność naszego organizmu w witaminy. Odpowiednia dieta powinna to zminimalizować, ale czasem to wciąż za mało. Warto wtedy sięgnąć po suplementy diety dedykowane osobom odchudzającym się. Zawierają one bowiem kompleks wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów, który wspomoże nasze ciało w tym trudnym okresie.

Sport może być dla nas zdrową przyjemnością, jeśli tylko odpowiednio zadbamy o przygotowanie organizmu do wzmożonego wysiłku. Warto wesprzeć się dobrym suplementem diety, bowiem zapewni nam to siłę do aktywności fizycznej i odpowiednią obronę przed jej złymi skutkami.