Dobre i złe strony kryzysów.

Kryzys, czyli czasowe załamanie w pewnej sferze życia, dotknie Cię w najmniej oczekiwanym momencie. Najważniejsze, żeby wybrnąć z niego jak najprędzej i aby nie pozostawił trwałych blizn na naszym życiorysie. Oto dobre i złe strony kryzysów, poznaj je ku przestrodze i zarazem pokrzepieniu.

Każdemu, bez względu na życiowe doświadczenie, przydarzają się kryzysy. Nieważne, jak bardzo się staramy, załamanie czasem nie zależy od naszych decyzji. Łatwiej będzie nam przez nie przejść, gdy poznamy, jakie zagrożenia kryzysy mogą ze sobą nieść i jakie profity można z nich uzyskać.

Malejące poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości jest bardzo uzależnione od tego, jak aktualnie nam się wiedzie. Gorsze chwile sprawiają, że czujemy się źle i bez optymizmu patrzymy w przyszłość. Warto wtedy uzmysłowić sobie, że kryzys, który przechodzimy, jest tylko tymczasowy i że nie wpływa na to, co już udało nam się osiągnąć.

Kryzys, a zdanie innych o Tobie

Kłopoty w naszym życiu najczęściej nie uchodzą uwadze innych. Jako społeczeństwo mamy tendencję do pochopnego oceniania innych. Inni jednak, o ile nie są naszymi najbliższymi, ocenią nas jedynie powierzchownie. Nie należy przejmować się zdaniem osób, które w rzeczywistości nie wiedzą o nas zbyt wiele.

Choroba ze zmartwienia

Naukowo udowodniono, że psychika realnie wpływa na stan fizyczny człowieka. Przewlekły stres sprawia, że nasze ciało reaguje na to, np. trudnościami ze snem, bólami lub rozregulowanym apetytem. Stajemy się podatni na zachorowania i możemy dłużej z nich wychodzić, dlatego tak ważne jest, byśmy szczególnie dbali o ciało w nerwowym okresie.


Na kłopoty w życiu osobistym lub zawodowym trudno się przygotować, ale kiedy już się wydarzą, można z nich wyciągnąć także coś dobrego.

Poznanie własnych możliwości

Kryzysy są próbą charakteru. Przezwyciężanie ich często zmusza nas do zadawania sobie nowych pytań i szukania niestandardowych rozwiązań. Kryzysy więc wzbogacają nas o nowe spojrzenie na samego siebie.

Siła wewnętrzna rośnie

Kłopoty to niełatwe doświadczenie dla naszej psychiki, jednak świadomość, że udaje nam się wytrzymać, może być źródłem siły. Po wszystkim, fakt, że poradziliśmy sobie z problemem, jest powodem do bycia dumnym z samego siebie.

Podziw w oczach innych

Nie da się uniknąć obserwowania przez innych. To, że jesteśmy wytrwali w pokonywaniu trudności, może spotkać się z podziwem ze strony innych. Poczucie, że ludzie dobrze nas oceniają, jest dodatkowym źródłem zadowolenia i może dawać siłę do dalszej walki z kryzysem.

Wzmocnienie więzi z innymi

Nie należy bronić się przed pomocą innych, ponieważ wsparcie bliskich jest nieodzowną podporą emocjonalną w czasie zmagania się problemami. Wzajemna pomoc buduje więź między ludźmi i sprawia, że czujemy się bezpieczniej.

Dzielenie się doświadczeniem

To, co przeszliśmy, może być źródłem wiedzy dla innych. Nasze doświadczenie może komuś pomóc w uniknięciu problemów, albo, gdy kłopot jest już faktem, pomogą mu szybko go rozwiązać. Warto więc dzielić się tym, co przeszliśmy, bowiem innym może to zaoszczędzić wiele straconych nerwów.

Okazuje się, że nawet ze złych doświadczeń życiowych można uzyskać pewne profity. Optymizm w spojrzeniu na przyszłość ma bardzo wielkie znaczenie dla komfortu naszego życia, zwłaszcza podczas przeżywania kryzysu. Warto walczyć o lepsze samopoczucie, a rozumiejąc, że przeżywany aktualnie zły czas, może w przyszłości wyjść nam na dobre, jest nam znacznie łatwiej.