Ładunek glikemiczny – co to jest i jak się go oblicza?

Z tematem ładunku glikemicznego musi zmierzyć się każdy, kto chce schudnąć lub po prostu chce zmienić swój styl życia na zdrowszy. Dlaczego ten wskaźnik jest tak ważny i o czym nas informuje?

Ładunek glikemiczny, inaczej obciążenie lub gęstość glikemiczna, to sposób, w jaki ocenia się zawartość węglowodanów w pożywieniu. Ten wskaźnik może nam bardzo pomóc podczas planowania jadłospisu do diety redukującej zbędne kilogramy. Jest bowiem odpowiedzialny za to, jak długo będziemy najedzeni po posiłku.

Indeks glikemiczny, a ładunek glikemiczny

Indeks glikemiczny to spis wartości glikemicznych pojedynczych produktów spożywczych. Określa on, na ile poziom glukozy we krwi wzrasta po spożyciu danego produktu. Im wyższa wartość IG, tym dochodzi do większego skoku cukru. Nie bierze jednak pod uwagę tego, jak dużo danego produktu zjadamy.  W ładunku glikemicznym istotna jest ilość węglowodanów zawarta w konkretnej porcji.

Istnieje specjalny wzór, który pozwala to obliczyć: wartość węglowodanów w danej porcji w gramach mnoży się przez indeks glikemiczny i ten wynik dzieli się przez 100. Otrzymana liczba jest właśnie ładunkiem glikemicznym.

Jeśli wynik nie przekracza 10, to mówi się, że ładunek glikemiczny jest niski, a wynik między 11 a 19 – jest średni. Przy wyniku wyższym od 19 mamy do czynienia z wysokim ŁG.

Dlaczego warto dbać o niski poziom ładunku glikemicznego w diecie?

Spożycie produktu o wysokim ładunku glikemicznym powoduje gwałtowny wzrost glukozy we krwi. Na ten szybki proces reaguje jako pierwsza trzustka. Produkuje insulinę, czyli hormon regulujący ilość glukozy we krwi. Insulina obniża go, ale do znacznie niższego poziomu niż był przed zjedzeniem wysokocukrowego posiłku. Ten złożony proces prowadzi do jednego: znów jesteśmy głodni.

Z opisanego schematu wyłania się wniosek, że na diecie odchudzającej wskazane jest spożywanie produktów o niskim ładunku glikemicznym. Zależy nam bowiem na jak najdłuższym uczuciu sytości, a to zagwarantować może jedynie pożywienie, które nie powoduje skoku glukozowego i w związku z tym nie prowokuje trzustki do wyrzutu insuliny. Ponadto, insulina jako hormon anaboliczny ułatwia przechodzenie tłuszczów z krwi do komórek tłuszczowych. Jej wysoki poziom jest więc bezpośrednią przyczyną tycia.

Chorzy również skorzystają

Indeks i ładunek glikemiczny powinny mieć na uwadze nie tylko osoby chcące schudnąć, ale także te cierpiące na cukrzycę. Świadome utrzymywanie poziomu cukru we krwi za pomocą jedzenia pomoże w zahamowaniu rozwoju choroby.

Dbanie o niski ładunek glikemiczny w diecie to potężna broń w walce ze zbędnymi kilogramami. Śledząc, jakie konsekwencje dla organizmu ma zjedzenie posiłku o wysokim ŁG, łatwo zrozumieć, jak bardzo ważne jest to dla odchudzania. Warto poświęcić chwilę na zaznajomienie się z tym wskaźnikiem, tak, aby w drodze po dobrą sylwetkę mieć cukier we krwi pod kontrolą.