Odchudź się bezbłędnie!

Prawidłowa dieta jest kluczowym elementem w dążeniu do zrzucenia zbędnych kilogramów oraz zyskania lepszego samopoczucia. − Chociaż zdrowe odżywianie jest często poruszanym tematem, to wprowadzenie odpowiednich zasad żywienia wciąż sprawia trudność wielu osobom . Dowiedz się, jakie popełniasz błędy i wyeliminuj je.

  • Unikanie śniadań

Pierwszy posiłek jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Śniadanie bogate w wartości odżywcze dostarczy nam energii na resztę dnia. Niestety wielu ludzi pomija pierwszy posiłek. Spiesząc się rano do pracy wolą pospać chwilę dłużej kosztem zjedzenia śniadania. Jednak nie zdają sobie sprawy, jak poważną krzywdę wyrządzają swojemu organizmowi. Po przebudzeniu układ pokarmowy jest niezwykle chłonny i czerpie mnóstwo korzyści z przyjmowanych produktów. Komponując swój pierwszy posiłek warto pamiętać, by zawierał on odpowiednią porcję białka i węglowodanów. Dzięki pełnowartościowemu śniadaniu nasz organizm z pewnością będzie wydajniej funkcjonował, a przy tym unikniemy rozkojarzenia i senności.

  • Zajadanie stresu

Podjadając w trudnych momentach czujemy ulgę czy nawet euforię, lecz po pewnym czasie ten stan mija. Zamiast tego odczuwamy zmęczenie spowodowane spadkiem cukru, a co za tym idzie pogorszenie nastroju. Zazwyczaj efekt  końcowy takich nawyków to dodatkowe kilogramy na wadze. Słodycze, bo tym najczęściej zajadamy stres, złudnie poprawiają samopoczucie na krótki czas, ze względu na procesy, które zachodzą we krwi po ich zjedzeniu.  Myśląc długofalowo, zajadanie stresu może prowadzić do otyłości, miażdżycy, bezsenności a nawet zaburzenia pracy serca .

  • Eliminowanie tłuszczów

Wiele ludzi ogranicza spożywanie tłuszczów do minimum nie zdając sobie sprawy, jak wielki mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Odgrywają ważną rolę w zbilansowanej diecie i wbrew powszechnym mitom nie są przyczyną nadmiernych kilogramów. Trzeba tylko wybierać te dobre, czyli tłuszcze nienasycone. Ryby morskie czy orzechy włoskie, tego nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Oprócz tego, że wzmacniają odporność, to także wspomagają pracę serca i mózgu. Nie należy więc z nich rezygnować.

  • Przetworzone produkty

Codzienność wielu osób łączy się z pośpiechem – roztargnienie, zabieganie i brak czasu powodują, że sięgamy po gotowe produkty, takie jak mrożona pizza czy gołąbki ze słoika kupione w sklepie. Takie jedzenie nigdy nie zastąpi nam pełnowartościowych dań przygotowanych ze świeżych produktów. Jak powszechnie wiadomo gotowe potrawy są pełne ulepszaczy smaku, soli oraz cukru, które sprzyjają odkładaniu się dodatkowych kilogramów.

  • Nieregularne spożywanie posiłków

Wiele odchudzających się osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest regularność w spożywaniu posiłków. Nic tak nie przyspieszy naszego metabolizmu, jak jedzenie o stałych porach. Najlepiej jeść 4-5 razy dziennie w przybliżonych godzinach. Jest to niezwykle ważne, gdyż nasz organizm uczy się, że cyklicznie będzie otrzymywał pokarm, więc nie musi odkładać go na później.

  • Dieta uboga w składniki odżywcze

Stosując dietę nie zawsze pamiętamy, by była ona zbilansowana i pełna wartości odżywczych. Najczęściej po prostu unikamy cukru i tłuszczów. Jednak racjonalny, codzienny jadłospis powinien zawierać wszystkie elementy odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wyeliminowanie najpopularniejszych błędów żywieniowych nie należy do najprostszych zadań, ponieważ złych nawyków nabieramy przez lata i z dnia na dzień trudno je zmienić. Warto jednak wyzbyć się zbędnych potknięć i zawalczyć o swoje zdrowie oraz sprawić, by dieta zaczęła przynosić efekty.