Odwodnienie organizmu – dlaczego jest takie niebezpieczne?

Odwodnienie to poważny stan zagrożenia organizmu, który szczególnie źle może wpłynąć na seniorów i dzieci. Ważne, by wiedzieć, jak go rozpoznać i jak reagować, by nie wyrządził znacznych szkód w naszym zdrowiu.

Do odwodnienia dochodzi wtedy, gdy poziom wody i elektrolitów, czyli jonów soli niezbędnych do dobrej pracy organizmu, spada poniżej  normy wymaganej do sprawnego funkcjonowania. Przedłużający się deficyt może prowadzić do osłabienia, obniżenia odporności, a w skrajnych przypadkach do utraty świadomości i w końcu śmierci.

Kiedy może dojść do odwodnienia?

Jak się okazuje, odwodnienie może nam się przydarzyć nie tylko podczas wielkich upałów. W czasie gorących dni do odwodnienia może dojść niepostrzeżenie za sprawą wzmożonego pocenia, które ma służyć wyrównaniu temperatury ciała. Zagrożeniem mogą być także choroba i… zimno.

Choroby, którym towarzyszą wymioty, wysoka gorączka czy biegunka, to prosta droga do spowodowania deficytu wody w organizmie. Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, to podczas mrozów również może dojść do odwodnienia. Wyziębione ciało oddaje ciepło do otoczenia, a woda ulatnia się z organizmu wraz z parą. Z tego powodu ciepłe ubieranie się w zimie staje się szczególnie ważne dla naszego zdrowia, bowiem chroni nas nie tylko przed przeziębieniem, ale także przed odwodnieniem.

Jakie są pierwsze objawy?

Objawami odwodnienia jest w pierwszej kolejności uczucie suchości w ustach i wzmożone pragnienie. Świadczy o tym także intensywnie pomarańczowa barwa moczu. Z czasem dochodzi ból głowy, podwyższone ciśnienie oraz uczucie senności i zmęczenia. Te wstępne objawy odwodnienia powinny skłonić nas do jak najszybszego sięgnięcia po coś do picia.

Jakie ryzyko niesie za sobą odwodnienie?

Przedłużające się odwodnienie może skutkować zwiększoną gęstością krwi, która przez to słabiej krąży w organizmie i nie odżywia go odpowiednio. Osoby zagrożone chorobami układu krążenia powinny szczególnie zwracać na to uwagę, gdyż odwonienie grozi w tym wypadku nawet zawałem. Zaburzona praca nerek to z kolei ryzyko nieefektywnego odtruwania organizmu z toksyn. Brak odpowiedniej ilości wody wpływa również na problemy z wypróżnieniem oraz stan naszej skóry, która staje się sucha i mało elastyczna.

Co zrobić w przypadku odwodnienia?

Należy jak najszybciej uzupełnić niedobór płynów. Przy niewielkim odwodnieniu wystarczy małymi łykami wypić wodą niegazowaną. Poważniejsze przypadki wymagają podania glukozy dożylnie.

Aby nie doszło do tego zagrażającego zdrowiu człowieka stanu, należy stale uzupełniać poziom wody w organizmie. Butelka wody niegazowanej średniomineralizowanej powinna być naszym stałym towarzyszem w ciągu dnia, nie tylko podczas upałów czy wzmożonego wysiłku fizycznego. Dorosły, zdrowy człowiek powinien wypijać od 2 do 3 litrów płynów dziennie. Wraz ze wzrostem utraty wody ta ilość powinna się odpowiednio zwiększać. Pamiętając o tej prostej zasadzie, unikniemy odwodnienia naszego organizmu i zachowamy dobre samopoczucie przez cały dzień.