Stres a odchudzanie

Stres utrudnia odchudzanie. Niektórzy z nas w stresie objadają się, inni nie mogą przełknąć nawet kęsa. Żadna z tych reakcji nie wpływa pozytywnie na organizm i sam proces odchudzania. Jak więc walczyć ze stresem, kiedy zależy nam na redukcji kilogramów?

Stres. Wróg nr 1 metabolizmu

Wydaje się, że ludzie zestresowani jedzą mniej, dlatego utrzymują szczupłą sylwetkę. Nic bardziej mylnego! Stres działający długoterminowo wywiera bardzo negatywny wpływ na metabolizm i znacznie utrudnia walkę ze zbędnymi kilogramami. Brak umiejętności radzenia sobie z napięciem to poważny problem, prowadzący do wzrostu poziomu kortyzolu we krwi – hormonu, który w nadmiarze prowadzi do poważnych wahań metabolizmu. Stres jest prawdziwym wrogiem przemiany materii. Ponadto, zmniejsza ilość spalanych kalorii. Stres powoduje dodatkowo uwalnianie większych ilości insuliny, co zachęca organizm do magazynowania cukrów i obniżenia poziomu glukozy we krwi. 

„Zajadanie” stresu

Na problemy w pracy, kłopoty w domu i nerwowe sytuacje często reagujemy podjadaniem. Wtedy szczególnie chętnie sięgamy po słodycze i przekąski, które poprawiają nam na chwilę humor i sprawiają przyjemność. Spożywanie dużych ilości czekolady powoduje wydzielanie się w organizmie serotoniny, która krótkotrwale poprawia samopoczucie. „Zajadanie” stresu nie jest więc dobrym rozwiązaniem. W połączeniu z ospałym metabolizmem, wywołanym zdenerwowaniem, spowoduje nadwagę oraz w efekcie może doprowadzić do trudności z samoakceptacją i złego samopoczucia. Stan napięcia nerwowego sprzyja odkładaniu się tłuszczu w organizmie oraz powoduje kłopoty ze snem.

Postawmy na relaks i trzymajmy się diety

Najlepszym lekarstwem na utrzymanie efektów odchudzania mimo stresu jest spokój, czas na relaks i trzymanie się diety, a także stała aktywność fizyczna. Sport zapewni nam odpowiedni poziom endorfin – hormonów szczęścia, odpowiednio dobrana dieta wpłynie na nasz nastrój i doda nam energii, a skuteczna regeneracja pozwoli na uspokojenie zszarganych nerwów. Wypoczynek psychiczny jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Dobrze jest znaleźć czas tylko dla siebie, z dala od zgiełku dnia codziennego. Nie powinniśmy też wyznaczać sobie celów nie do osiągnięcia, starać się w miarę możliwości podchodzić racjonalnie do zadań, które przed sobą stawiamy. Zachowując harmonię i znajdując czas na zdrową dietę, aktywność i regenerację, łatwiej będzie nam zredukować kilogramy i utrzymać zdrową sylwetkę oraz zadowolenie z siebie.