Uśmiech – jak wpływa na samopoczucie?

„Śmiech to zdrowie” brzmi dobrze znana maksyma. Pozytywne podejście do życia jest zaraźliwe, a sam uśmiech ma siłę zmieniania nie tylko nas samych, ale także naszego otoczenia. Śmiech to zarazem bogate źródło endorfin, które skutecznie relaksuje. Radosne usposobienie wpływa pozytywnie na wizerunek. Zadowoleni ludzie są powszechnie lubiani
i mają wielu przyjaciół. Ich życie jest ciekawsze i co dzień otwiera przed nimi nowe wyzwania.

Śmiech nie dość, że poprawia nastrój, to jeszcze pozytywnie wpływa na zdrowie: dotlenia mózg, przeciwdziała zdenerwowaniu, a także ogranicza powstawanie adrenaliny i kortyzolu – hormonów stresu. Szczęśliwe osoby zdecydowanie łatwiej zdobywają zaufanie innych, nie są więc obciążone kompleksami, czerpią siły z radości życia. Im więcej uśmiechu, tym lepiej dla naszego zdrowia i samopoczucia!

Uśmiech. Jak to działa?

Uśmiechem sterują dwie grupy mięśni: jarzmowe większe oraz okrężne oka. Pierwsze biegną po bokach twarzy, łącząc się z kącikami ust. Dzięki ich działaniu odsłaniamy zęby i podnosimy kąciki ust. Mięśnie okrężne są z kolei odpowiedzialne za zamykanie i otwieranie powiek. To również one wywołują pojawianie się zmarszczek w kącikach oczu. W naturalnym uśmiechu nie tylko unoszą się kąciki ust, ale także kurczą mięśnie wokół oczu. Dlatego, jeżeli chcesz sprawdzić jego szczerość, obserwuj zmarszczki wokół oczu. Co ciekawe, uśmiech wykorzystuje od 5 do 53 mięśni twarzy.

Śmiech to zdrowie i endorfiny

Śmiech to bardzo korzystne ćwiczenie dla przepony, brzucha, gardła, twarzy, a nawet ramion. Przyśpiesza trawienie, ponieważ skurcze mięśni brzucha pobudzają pracę m. in. wątroby, trzustki oraz śledziony. W ten prosty sposób trwale podkręcamy przemianę materii. Gdy się śmiejemy, zwiększamy również dotlenienie krwi, a to wspomaga proces zdrowienia, poprawia krążenie i rozszerza naczynia krwionośne. Śmiech wzmacnia naszą odporność
i pozwala obniżyć tętno. Ponadto, stymuluje hormony szczęścia, czyli endorfiny rozładowujące napięcie i wprowadzające nas w dobry nastrój. To one usuwają ból, potęgując uczucie zadowolenia oraz przyjemności. Uśmiech przynosi ulgę, a także odpręża ciało, dodając energii. Dzięki zastrzykowi radości mamy więcej siły do pracy i zabawy. Zadowolone osoby są bardziej kreatywne, zaskakują swoimi niecodziennymi pomysłami. Śmiech wpływa korzystnie również na urodę. Poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje lepsze odżywienie skóry oraz jej oczyszczenie. Właśnie dlatego wyglądamy młodziej i korzystniej.

Śmiech zbliża ludzi

Uśmiechnięte osoby łatwo zjednują sobie innych. Wydają się atrakcyjniejsze, bardziej towarzyskie i otwarte. Mają wielu przyjaciół i zarażają pozytywną wizją świata. W towarzystwie takich osób po prostu łatwiej zapomnieć o trudach codzienności, a także korzystać z dobrego humoru podczas udanej zabawy i wypoczynku.