Zajadanie stresu – jak to powstrzymać?

Zajadanie stresu jest niezdrowym nawykiem, który w dłuższej perspektywie może powodować otyłość, miażdżycę, a nawet zaburzenia pracy serca i bezsenność. Początkowo, podjadając w trudnych chwilach, odczuwamy ulgę czy nawet euforię, ale po pewnym czasie ten stan mija, pojawia się zmęczenie, spadek cukru powoduje pogorszenie nastroju i przybieramy na wadze. Nawyk zajadania stresu może stać się uzależnieniem podobnie niebezpiecznym jak alkohol i papierosy, przez co łatwo możemy wpaść w błędne koło. Jak tego uniknąć?

Słodycze na krótki czas poprawiają samopoczucie ze względu na procesy, które zachodzą we krwi po ich zjedzeniu. Cukry powodują podniesienie poziomu tryptofanu. Jest to aminokwas, który w organizmie przemienia się w serotoninę, czyli tzw. „hormon szczęścia”. Dzięki niej mamy świetne samopoczucie, dużo energii oraz lepiej śpimy (serotonina zamienia się w melatoninę – związek, dzięki któremu zasypiamy). Gdy poziom serotoniny spada, może pojawić się ochota na kolejną porcję słodkich przekąsek.

Zidentyfikuj problem

Jeśli w trudnych chwilach regularnie sięgamy po coś słodkiego, warto zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Często zdarza się, że złe nawyki przejęliśmy po rodzicach, którzy tak samo odreagowywali stres. Być może zajadanie kojarzy nam się ze szczęściem i przyjemnością? Jeśli tak – to znak, że powinniśmy nabrać innych skojarzeń.

Nie osładzaj sobie porażek – walcz dalej

W przypadku niepowodzeń często zdarza się, że szybko chcemy to sobie wynagrodzić – najczęściej za pomocą słodkiej lub słonej przekąski. Najczęściej pada na słodki batonik, czekoladę, słone chipsy czy produkty wysoko przetworzone. Ważne, by postawić sobie realny cel w walce z niezdrowym nawykiem i stopniowo wprowadzać zasady zdrowego stylu życia. Jeśli nie uda się od razu zrealizować pierwotnego planu, nie należy się poddawać, tylko walczyć dalej. Każdy kryzys to kolejna lekcja, z której mamy szansę skorzystać. Warto być konsekwentnym i stale przypominać sobie o korzyściach, jakie płyną ze zdrowego stylu życia i niepoddawania się zachciankom – lepsza kondycja, koncentracja, wymarzona sylwetka, a przede wszystkim zdrowie. To walka, którą warto podjąć, by czuć się i wyglądać lepiej. Warto pamiętać, że zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta, a także regularna aktywność fizyczna pomagają w radzeniu sobie ze stresem.

Jeśli się potkniesz – nie miej wyrzutów sumienia

Jeśli pokusa okaże się silniejsza od rozsądku i w chwili słabości i mimo postanowień sięgniemy po słodką przekąskę – nie skupiajmy się na wyrzutach sumienia. Najważniejsze, by to jedno potknięcie nie zadecydowało o reszcie procesu odchudzania. Jedna przekąska o niczym nie przesądza – możesz kontynuować dietę. Nie poddawaj się, każdy ma prawo do słabości.

Nie trzymaj stresu w sobie

Trzymanie emocji w sobie powoduje niechęć, apatię i przygnębienie. Bez odpowiedniej regeneracji, diety i aktywności, kumulowanie w sobie emocji może prowadzić do poważnych kryzysów, załamań, a nawet depresji. Warto znaleźć swoją indywidualną przestrzeń, w której trudne i ciążące nam emocje będzie można wyładować. Rozmowa z przyjacielem, głośny śmiech, zajmujące hobby czy codzienny jogging to dobre i łatwo dostępne sposoby na rozładowanie emocji i zachowanie pozytywnego nastawienia do siebie i świata. Zdrowy styl życia to również zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Codziennie warto znaleźć choć chwilę dla siebie i zrelaksować się – regeneracja pozwoli nabrać sił i zdystansować się od problemów. Zajadanie niezdrowych przekąsek nie rozwiąże ich, a odpoczynek i refleksja pozbawiona gwałtownych emocji mogą okazać się bardzo pomocne.

Szukaj naturalnych rozwiązań

Doskonałą alternatywą do zmniejszenia poziomu stresu jest skorzystanie z naturalnych rozwiązań. Napar z melisy, dziurawca czy mięty ukoi nasze nerwy i pozwoli dalej działać. Herbaty nie mają właściwości uzależniających, dlatego śmiało można je stosować. W razie przygnębienia wybierajmy produkty bogate w tryptofan. Należą do nich białka jaj, pestki dyni, ziarna soi.

Zajadanie stresu to bardzo niebezpieczny nawyk, który może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Zanim więc w trudnej chwili sięgniemy po słodką lub słoną przekąskę, warto rozważyć bardziej skuteczne rozwiązanie – rozmowę z kimś bliskim, aktywność fizyczną, zmianę diety czy nowe hobby, które pomoże nam rozładować emocje i poczuć się lepiej.