Przyswajalność witamin – co ją poprawia?

Spożywanie zdrowych produktów wcale nie gwarantuje, że nasz organizm nie będzie miał problemów z niedoborami witamin. Dlatego warto wiedzieć co nieco o przyswajalności składników odżywczych.

Czym jest przyswajalność?

Przyswajalność to zdolność substancji chemicznych do przenikania z przewodu pokarmowego do krwi, w odpowiedniej dawce. Od tego, ile przyjmiemy witamin i jakim stanem zdrowia dysponujemy, zależy, czy przyswajalność będzie wystarczająca dla utrzymania dobrego samopoczucia.

Czy witaminy z pożywienia są lepsze niż te zawarte w suplementach?

Obiegowa opinia mówi, że witaminy i składniki mineralne pochodzące z naturalnych surowców są znacznie lepiej wchłaniane niż te zawarte w suplementach diety. To powszechne twierdzenie nie ma jednak odbicia w rzeczywistości. Nasz organizm bowiem nie ma możliwości rozpoznawania, czy dana substancja pochodzi ze świeżego warzywa, czy z tabletki. Wzór chemiczny tej samej witaminy jest zwykle identyczny w obu przypadkach. Warto jednak, sięgając po suplementy diety, wybrać takie, które są zbiorem wielu potrzebnych do życia witamin, bowiem te substancje wzajemnie uzupełniają się i przyjmowane razem dają znacznie lepszy efekt zdrowotny.

Stan organizmu

Im organizm jest w lepszym stanie, tym mniej przyjmuje witamin, bo mniej ich potrzebuje. Ustrój człowieka chorego będzie skupiał wszystkie siły na tym, aby oszczędzać wydatkowanie witamin oraz aby pobierać ich jak najwięcej z pożywienia, dlatego tak ważne jest, aby szczególnie w czasie choroby spożywać pokarmy dobrej jakości.

Wiek

Przyswajalność zależy także od naszego wieku, bowiem im jesteśmy starsi, tym ten proces działa mniej wydajnie.Z tego powodu wraz z upływem lat warto coraz bardziej dbać o poprawność swojej diety.

Lekkostrawność produktów

Im produkt spożywczy jest łatwiejszy do strawienia, tym więcej witamin zostanie z niego pobranych. Lekkostrawna dieta sprzyja nie tylko efektywnemu odżywieniu, ale także gwarantuje szybką przemianę materii, a więc polecana jest osobom dbającym o linię.

Wysycenie organizmu danym składnikiem

Ten fachowy zwrot oznacza, że nasz organizm im bardziej jest zasobny w dany składnik, tym mniej przyjmuje go z codziennej diety. Dotyczy to zwłaszcza składników mineralnych, bowiem są one wolniej wydatkowane w naszym ciele niż witaminy.

Witaminy lubią tłuszcz

Aby witaminy zostały dobrze przyswojone, muszą być w środowisku, które pozwoli im się rozpuścić. Tę rolę doskonale spełnia tłuszcz, dlatego warto potrawy ze świeżych warzyw wzbogacić na przykład odrobiną oleju lnianego.

Spożywanie bez znajomości rzeczy dużej ilości zdrowego pokarmu oraz nieumiejętne przyjmowanie suplementów diety wcale nie zagwarantuje nam dobrej przyswajalności witamin. Warto więc poświęcić chwilę i dobrze zaplanować ten proces, tak, aby wyciągnąć z tego jak najwięcej korzyści dla zdrowia naszego organizmu.