Witamina B – jeden z kluczy do utrzymania dobrej kondycji całego organizmu.

Witamina B

Każdy o niej słyszał i większość z nas wie, że witamina B jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i niezbędną człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania.

Przede wszystkim od razu jednak należy zwrócić uwagę, że pod tą potocznie używaną nazwą, podobnie zresztą jak przy witaminie D, nie ukrywa się jeden związek a grupa kilkunastu witamin składająca się w jeden potężny kompleks mający bezpośredni wpływ na większość codziennych procesów fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie.

Co trzeba obowiązkowo bardzo mocno podkreślić?!

Osoby prowadzące dodatkowo aktywny tryb życia i regularnie uprawiający różnego rodzaju formy treningu fizycznego mają na ten pełny pakiet witaminowy znacznie zwiększone zapotrzebowanie.

 Po pierwsze, z racji większego i szybszego jej zużycia, po drugie, również dlatego, że witaminy tej organizm ludzki nie potrafi magazynować ; z racji swoich właściwości nie jest to też witamina trwała i dlatego musimy zawsze pilnować jej stałej podaży.

Dla każdego regularnie trenującego witamina B dostarczana jest oczywiście z pożywienia, ale ta suplementowana jest też istotna.

Witamina B, która pełni w organizmie funkcję koenzymu, jest więc jednym z najważniejszych „współpracowników” naszych enzymów. Precyzując, bez udziału koenzymu nie będzie działających enzymów, które same w sobie przecież sprawują pieczę nad wszystkimi procesami życiowymi w organizmie.

Jak wiemy, mądra redukcja wagi polega na obniżaniu masy ciała przy pełnym zapewnieniu wszystkich odżywczych składników dla organizmu, oraz możliwie jednoczesnym jak największym oszczędzeniu struktury mięśniowej (jest ona przecież silnikiem naszego metabolizmu).  

I tak przykładowo, sama tylko witamina B1 potrafi w bardzo istotny sposób wpływać na spalanie tłuszczu, jak również na zwiększanie syntezy białek mięśniowych. Witamina B3 jest z kolei koenzymem enzymów opóźniających starzenie w ludzkim organizmie.

Witaminy B7, B9, i B12, oddziałując na siebie, są bardzo ważnym elementem układanki, jaką jest proces polegający na regulacji metabolizmu białek, węglowodanów i tłuszczów oraz anabolizmu białek.

Wpływają one również na prawidłowy rozwój nowych komórek mięśniowych i ich szybszą regenerację, ale także na zatrzymanie procesu rozpadania się tychże właśnie komórek oraz na pracę układu nerwowego i redukcję poziomu zmęczenia organizmu.

Jeśli jeszcze dodamy do tego wpływ na metabolizowanie homocysteiny,  której nadmiar jest odpowiedzialny za zmiany miażdżycowe (nie sam cholesterol jak dawniej mylnie uważano), poprawienie przyswajania żelaza (nie tylko witamina C ma na to wpływ) i ogólne podniesienie wytrzymałości i odporności organizmu, to w tym momencie daje nam pełny obraz i wyobrażenie, jakże istotnym elementem naszego funkcjonowania są witaminy z grupy B i jak ważne jest niedopuszczenie do ich niedoboru w życiu codziennym tejże witaminy.