Błędy treningowe w procesie odchudzania

Żeby osiągnąć sukces w odchudzaniu nie wystarczy być aktywnym fizycznie – trzeba wiedzieć jak ćwiczyć i jaki błędów należy unikać.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

Trening bez diety. Tych dwóch elementów nie wolno rozdzielać! Na każdym etapie odchudzania muszą one ze sobą współgrać. Odpowiednie połączenie tych składowych jest najlepszym narzędziem w walce z otyłością i nadwagą, powodującym trwałe zmiany metaboliczne, umożliwiające skuteczne spalanie tłuszczu, zarówno w trakcie wysiłku, jak i po jego zakończeniu.

Ćwiczenia rano na czczo. Dawniej uważano, że trening przed śniadaniem umożliwia efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki obniżonemu poziomowi glikogenu po nocy. Późniejsze badania naukowe wykazały jednak, że w takiej sytuacji to nie tkanka tłuszczowa będzie głównym źródłem energii, lecz także tkanka mięśniowa, która jest dla organizmu olbrzymim skarbem, decydującym o poziomie metabolizmu.

Ćwiczenia bezpośrednio po posiłku. Po każdym posiłku organizm przekierowuje dużą ilość krwi do układu pokarmowego w celu lepszego trawienia. Ogranicza to możliwość dokrwienia mięśni w trakcie aktywności. Dodatkowo wzrasta poziom insuliny – hormonu wytwarzanego przez trzustkę, – co znacznie zmniejsza redukcję tkanki tłuszczowej podczas treningu. Nagły wzrost insuliny powoduje także transport tryptofanu do mózgu, gdzie jest on przekształcany w serotoninę – związek powodujący uczucie letargu i zmęczenia.

Zbyt częste i intensywne ćwiczenia. Intensywny trening, szczególnie na początku odchudzania, może jedynie spowolnić metabolizm, co wiąże się z zablokowaniem procesów spalania tkanki tłuszczowej, a nawet jej dodatkowym odkładaniem! Dla organizmu wysiłek fizyczny jest stresem, – jeśli otrzyma zbyt dużą dawkę obciążeń treningowych to odbierze to, jako sygnał, że dzieje się coś złego i broniąc się przed tym, spowolni procesy metaboliczne. Zalecenia treningowe muszą uwzględniać indywidualne możliwości ćwiczącego (poziomu wytrenowania i kondycje zdrowotną) oraz powinny bazować na formach aktywności umożliwiających realizację założonych celów (ćwiczenia o odpowiednim charakterze pracy mięśniowej, intensywności i objętości, etc.)

Nieprzestrzeganie zalecanej kolejności ćwiczeń. Ważne jest, ażeby przestrzegać kolejność poszczególnych ćwiczeń wchodzących w skład jednostki treningowej. Zanim organizm zacznie spalać tkankę tłuszczową, najpierw musi wykorzystać rezerwy fosfokreatyny, a następnie glikogenu, stąd też w celu osiągnięcia najlepszych wyników w procesie odchudzania wykorzystuje się ćwiczenia o różnej specyfice, które powinny być wykonywane w ściśle określonej kolejności!

Jeśli przykładowo osoba mająca w zaleceniach treningowych zarówno ćwiczenia beztlenowe (siłowe – ujędrniające/kształtujące), jak i tlenowe (cardio), wykonywałaby je w sposób nieuporządkowany, tj. najpierw trening tlenowy, np. na rowerze, a potem ćwiczenia na siłowni – zamiast uaktywniać włókna mięśniowe i spalać tkankę tłuszczową, doprowadzałaby w ten sposób do destrukcji białek mięśniowych, tym samym wpędzając się jeszcze w większą nadwagę, bądź otyłość!
Nieprawidłowa technika i tempo wykonywania ćwiczeń. Żeby trening był w 100% efektywny, należy skrupulatnie stosować się do zaleceń w kwestii kolejności ćwiczeń, ilości serii i powtórzeń, czasów przerw wypoczynkowych między kolejnymi seriami i ćwiczeniami oraz obciążeń. Nie może zapominać też o bardzo ważnych elementach, jakimi są: koncentracja i wizualizacja.

Zatajenie informacji o ewentualnych problemach zdrowotnych. Ćwiczenia oprócz tego, że mają być efektywne to powinny być przede wszystkim bezpieczne! Dlatego bardzo ważne jest, żeby o wszelkiego rodzaju problemach zdrowotnych, kardiologicznych, ortopedycznych, etc. zawsze informować przed rozpoczęciem odchudzania. Istnieje bardzo duże spectrum form aktywności i czasem nawet niewielka modyfikacja wystarczy, żeby dopasować ćwiczenie pod kątem danej dysfunkcji, przy utrzymaniu takiej samej skuteczności.

Brak regeneracyjnej suplementacji po treningowej. Stosowanie suplementacji po treningowej w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą i dawką odpoczynku stwarza optymalne warunki do regeneracji organizmu, a tym samym bardzo korzystnie wpływa na rozbudzanie metabolizmu oraz umożliwia osiągnięcie wymarzonej sylwetki.