Dlaczego warto się ruszać ?

Dlaczego warto się ruszać ?

Ciało człowieka składa się z wielu narządów i układów. Dla prawidłowego ich funkcjonowania potrzebna jest odpowiednia dawka ruchu. Fizjologicznie nasz organizm jest przygotowany na aktywność fizyczną. Na narząd ruchu składa się układ kostno-stawowy i mięśniowy, a to właśnie, w jakiej będzie on kondycji, zależy od odpowiedniej dawki ruchu.

Siedzący tryb życia, nadwaga, otyłość predysponują do powstawania schorzeń i chorób narządu ruchu. Mięśnie są zewnętrznymi stabilizatorami stawów, odpowiadają za prawidłową postawę ciała. Brak regularnego wykorzystywania mięśni prowadzi do osłabienia jednych i powstawania przykurczów w innych partiach. Zarówno pierwsze jak i drugie zjawisko wpływa na postawę ciała i często jest przyczyną powstawania bólu m.in. kręgosłupa.

Pamiętajmy, że oprócz wzmacniania mięśni, odpowiednia dawka ruchu powoduje, że w stawach zwiększa się ruchomość. Kształtują się ich powierzchnie oraz uelastyczniają się i wzmacniają struktury stabilizujące stawy. Dlatego dbajmy o zdrowie naszego ciała, pamiętając o jego podstawowej potrzebie, czyli o ruchu.