Rozciąganie i jego rola w regeneracji mięśni

Brak rozciągania przy regularnym wysiłku fizycznym może mieć fatalne skutki dla stanu naszych mięśni. Wiele osób o tym zapomina, traktując je jako zbędną część treningu. Tymczasem rozciąganie jest istotnym elementem regeneracji potreningowej.

Stretching powinien być obowiązkowym punktem każdej aktywności fizycznej, bowiem jest  początkiem wyciszania organizmu po wysiłku. Poza tym, poprawne wykonywanie ćwiczeń rozciągających prowadzi do widocznych efektów zdrowotnych. Łatwiej będzie przekonać się do tej czynności, kiedy bliżej poznamy jej korzyści.

Poprawa zakresu ruchu

Odpowiednio wykonywane rozciąganie sprawia, że mięśnie stają się bardziej elastyczne, a co za tym idzie, czujemy się pewniej przy wykonywaniu różnych aktywności fizycznych. Dzięki temu nasz trening jest efektywniejszy. Stretching wpływa również na poprawę sprawności stawów i ścięgien, które tak często narażone są na urazy. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia rozciągające powodują także, że zwracamy uwagę na naszą postawę, co zmniejsza ryzyko występowania problemów z kręgosłupem. Nasza sylwetka staje się odpowiednio wymodelowana, a dzięki temu zyskujemy uczucie lekkości ciała.

Mniej dolegliwości

Odpowiednio wykonywane rozciąganie owocuje w przyszłości większą sprawnością fizyczną. Dzięki rozciąganiu ciało staje się bardziej gibkie i wytrzymałe, a nasze mięśnie nie ulegają nadwyrężaniu i nie męczą się zbyt szybko. Osoby, które zaniedbują rozciąganie, narażają się na większe prawdopodobieństwo urazów i kontuzji.  Przechodząc powoli z ciężkiego wysiłku do stanu spoczynku, można także zapobiec nieprzyjemnym zawrotom głowy.

Lepsza regeneracja

Należy pamiętać, że rozciąganie jest ważnym elementem regeneracji. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią odnowę organizmu po ostatnim treningu, na kolejnym nie damy z siebie stu procent. Większość z nas wykonuje rozgrzewkę, ale o uspokojeniu organizmu po wyczerpującym treningu już zapominamy. Rozciąganie jest tymczasem czynnością, która rozluźnia i pozwala szybciej dojść do siebie. Dzięki temu, nadwyrężone podczas  ćwiczeń mięśnie mają szansę szybciej się regenerować, bo przez rozciąganie krążenie krwi jest zaktywizowane. To pozwala na efektywniejsze ich odżywienie i dotlenienie.

Stretching niesie za sobą mnóstwo korzyści dla organizmu – zwiększa ruchomość stawów, zapobiega dolegliwościom układu ruchowego, a także pomaga rozluźnić się po ćwiczeniach. Nie należy zapominać, że jest on uzupełnieniem każdego treningu, więc należy go wykonywać, kiedy nasze mięśnie są jeszcze rozgrzane. Takie postępowanie ułatwi utrzymanie odpowiedniej kondycji i elastyczności mięśni.